Chata Gírová – začátek či konec trasy

Je-li první zastávkou na Vaší trase chata Gírová, výchozím bodem je opět železniční stanice v Mostech u Jablunkova. Tentokrát se ale vydáte po červené turistické značce přesně opačným směrem a budete stoupat necelých 4,5 km kolem vrchu Studeničný až k chatě Gírová (775 m.n.m). Cestou se Vám budou otevírat nádherné výhledy do údolí směrem k obcím Jablunkov, Písek a Bukovec, na druhou stranu pak výhled na slovenskou Malou Fatru. Kousek před cílem si můžete udělat „odbočku“ na seskupení skal Čertovy mlýny a vylézt až na vrchol Gírová (840 m.n.m.). Na chatě Gírová Vás čeká první večeře, nocleh a snídaně. Následující ráno máte možnost vybrat si ze dvou tras. První směr Trojmezí a Hrčava, odtud autobusem na Šance a do cíle druhého dne na chatu Skalka. Druhá je kratší a vede rovnou přes Šance na chatu Skalka.

Pokud si vyberete první delší trasu (cca 17 km pěšky, Hrčava – Mosty u Jablunkova autobus), pak budete pokračovat po červené turistické značce 2,5 km do osady Komorovský Grúň a odtud po žluté turistické značce 5 km  přes Hrčavu až na Trojmezí – Trójstyk. U rozcestníku Jaworzynka – Lupienie si  můžete trasu zkrátit a vydat se na Trojmezí  přes Polsko. Z Trojmezí se pak vydáte Hrčavou na autobusovou zastávku. Cestou doporučujeme posedět na terase Pražírničky u Chalupky a vychutnat si lahodnou kávičku z domácí pražené kávy. Autobusem č. 781 se přesunete do Mostů u Jablunkova (zastávka Na tunelu) a dále pokračujete necelé 3 km po modré a následně zelené turistické značce směr Hradisko Šance – zbytky opevnění, valy a příkopy z roku 1578, které rozhodně stojí za to navštívit. Nyní se vrátíte půl kilometru po zelené na Šance a odtud se vydáte na závěrečnou fázi dnešní cesty a ta směřuje do cíle na chatu Skalka. Cesta je dlouhá cca 4 km a vede přes Šance po modré směr rozcestník Beskyd na Kostelky (za dobrého počasí nádherný výhled na masu Malé Fatry), odtud poslední kilometr po červené až co cíle.

Druhou možností je vydat necelých 13 km dlouhou trasou přímo přes Jablunkovský průsmyk na Šance a odtud na Skalku. Z chaty Gírová se vydáte nejprve po červené turistické značce směr rozcestník Studeničný a odtud po modré turistické značce na Jablunkovský průsmyk a kolem autobusové zastávky Na tunelu k rozcestníku Mosty u Jablunkova žst. zast. Dále pokračujete již výše popsanou cestou.

Těmito dvěma popsanými trasami se můžete vydat i v opačném směru z chaty Skalka.

Podmínky a cena:

  1. Příplatek chata Gírová 800 Kč/osoba/noc (pouze ve spojení s další chatou, není možno objednat zvlášť).
  2. V ceně je zahrnuto ubytování s polopenzí.
  3. První den na chatě Gírová začíná ubytováním nejdříve od 14:00 a večeří do 18.00. V případě zpoždění bude možná jen studená večeře. Zpoždění je třeba nahlásit, zavolat, popřípadě zaslat zprávu.
  4. V ostatním platí obecné podmínky pro Přechod Beskyd.